Başlangıç > edebiyat, randomness > Dex Pub ve GotikRomantik

Dex Pub ve GotikRomantik

Son yıllarda, Amerika’da ve akabinde Avrupa’da Twilight serisinin gördüğü inanılmaz ilgi sayesinde,  paranormal/gotik/fantastik kitaplar altın çağını yaşamaya başladı. Ülkemizin de takip ettiği bu akım, neredeyse her geçen gün egzantrik, sıradışı ve kışkırıtıcı yeni kitapların piyasaya sürülmesini sağlıyor. Eğer, çocukluğunuz acemi cadı Mildred Hubble’lı Cadılar Okulu’nu, sevimli fırlama Rudiger Von Schlotterstein’ın maceralarının anlatıldığı Küçük Vampir‘i ya da Birleşmiş Krallık’ın büyülü topraklarında geçen Harry Potter serisini okumakla geçtiyse, bugünlerde kendinizi gerçekten çok şanslı hissediyor olmalısınız.

Sonunda, sadece bu alanda yayın yapacağını ilan eden Dex de sektördeki yerini aldı. D&R‘lardaki minik standlarıyla dikkatimizi çeken Dex, aslında Doğan Egmont Yayıncılığın, kendini paranormal/gotik/fantastik metinlere adamış bir kolu. Robin Wasserman tarafından kaleme alınan ve Türkçe’ye Yedi Ölümcül Günah olarak tercüme edilen, gençliğe özel (young adult) kitap serisi ile çıkış yapan Dex, Kiersten White’ın Paranormal‘ıyla yoluna devam ediyor.

Diğer yandan, Can Yayınları GotikRomantik serisi ile, daha önce okuma fırsatı bulamadığımız, gotik edebiyatın kült örneklerini bizlere sunacağının ilk sinyallerini vermiş durumda. Bu yeni dizinden çıkan ilk iki kitap, Ann Radcliffe’in yazdığı Sicilya’da Bir Aşk Hikayesi ve Sheridan Le Fanu tarafından kaleme alınan Carmilla, gerek konuları gerekse kitap kapaklarındaki görsel tasarımlarıyla oldukça ilgi çekici.

*DexPub
*Can Yayınları: GotikRomantik

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: