Başlangıç > randomness, sinema sanatı > Beklediğim Yeni Yapımlar: For Colored Girls

Beklediğim Yeni Yapımlar: For Colored Girls

Son zamanlarda Amerikan magazin programlarında özel yaşamına ait söylemlerle sıkça yer alan oyuncu/yönetmen Tyler Perry, yeni sinema projesi For Colored Girls‘ü hayata geçirmiş bulunuyor. İlk bakışta, sadece Afro-Amerikan izleyici kitlesine yönelik, “mesaj kaygılı” bir yapım olabileceğinin sinyallerini verse de, kamera aslında herkes gibi ama farklı olanların, “sıradan”  görünen hayatların ve birçok yönden yaralanmış, mahrum bırakılmış, üstüne bir de hor görülmüş “öteki” kadınların hikayesine odaklanıyor.

Film, Ntozake Shange tarafından yazılan For Colored Girls Who Have Considered Suicide When the Rainbow Is Enuf. isimli, herbiri renklerle adlandırılmış/ilişkilendirilmiş yedi farklı kadına ait yirmi şiirin okunduğu radikal bir tiyatro oyunundan yola çıkılarak uyarlanmış. Fakat, Tyler Perry tarafından yazılan senaryo bazı farklılıkları da beraberinde getiriyor. Örneğin; kadınların isimlerinin olması ve yedi yerine yirmi kadına senaryonun bölüştürülmesi gibi.

Hiç şüphesiz büyük kitleleri filmi izlemeye itebilecek en büyük etkenlerden biri de özenle seçilmiş castı. Ülkemizde Yırtık Rahibe gibi komedi ağırlıklı filmlerle tanıdığımız ve sevdiğimiz Whoopi Goldberg, bir tür olarak dramda ne kadar başarılı olabileceğini hatırlatmak istercesine filmdeki yerini almış. Amerikanın müzik divalarından Janet Jackson ve günümüz gençliğinin beğendiği oyunculardan Michael Ealy’nin yanı sıra Thandie Newton, Kimberly Elise, Tessa Thompson, Kerry Washington, Loretta Devine ve Phylicia Rashad de filmde yer alan isimlerden. Uçuk kaçık şarkıcı Macy Gray’i de ufak bir rolde izleyebileceğimizi de eklemeliyim.

Yayınlanan tanıtım amaçlı videolardan da anlaşılacağı üzere, aile içi şiddet ve cinsel kimliğe yönelik ayrımcılık gibi günümüz Türk kadınına da yabancı olmayan, özü itibariyle birtakım evrensel konuları beyazperdeye taşıyan  bu yeni film çokce ses getireceğe benziyor.

*Filmin fragmanını izleyin.
*Alternatif film afişlerini inceleyin.
*Whoopi Goldberg ile yapılan röportajı izleyin.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: