Başlangıç > edebiyat, mitoloji, randomness, sinema sanatı > Faun, Satyr, Pan ve Diğerleri

Faun, Satyr, Pan ve Diğerleri

 

Narnia'daki faunlardan biri, Mr. Tumnus

 

The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe isimli ilk Narnia uyarlamasını izlerken gözünüze ilişmiştir belki. Belki de Doğan Egmont Yayıncılık tarafından piyasaya sunulan Narnia Günlükleri: Büyücünün Yiğeni isimli serinin ilk kitabında yer alan orjinal illüstrasyonlarda rastlamışsınızdır onlara.

Belki de hep merak etmiştiniz. Tam olarak ne olduklarını ya da nereden geldiklerini bilmiyorsunuzdur ama bir şekilde ilginizi çekmişlerdir. İşte bu yazımda Faunlardan ve sıkça karıştırılan benzerlerinden bahsetmek istiyorum.

 

Narnia evreninden bir satyr

 

 

Latin mitolojisinde geçen faunlar derin ormanlarda yaşayan ruhlar olarak çıkar karşımıza. Vücutları keçi ve insan karışımı olan bu yaratıklar, Yunan mitolojisinden hatırlayabileceğiniz, satyr benzeri yaratıklardır. Fakat en başta fiziksel olarak farklılık gösterirler. Faunların ayakları insan ayağı şeklindedir.

Narnia evrenindeki faunlar, Narnia’nın yaratıcısı iyi yürekli hükümdar Aslan‘ın hizmetkarlarıyken, satry ordusu kötü kalpli Beyaz Cadı‘nın emri altındadır. Bu büyük usta C. S. Lewis‘in yaratıcılığı, mitolojik yaratıklara ve olaylara olan bakış açısı doğrultusunda şekillenmiş bir durum.

Ayrıca Latin mitolojisinde, geleceği söyleyebilme yeteneğine sahip olan Faunus adında bir kır tanrısı ve Fauna adında bir tanrıça da yer almaktadır.

Unutmadan, Pan olarak bilinen, Yunan mitolojisinde belirli bir yeri olan tanrı ile Faunus bazı ortak özelliklere sahiptir ve güçlerinin eşit olduğu düşülmektedir.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: